UA-121245762-1
TELEFON: 02126998724 / 05324165271
 
Sisleme Nozul Nedir?

Sisleme Nozul Nedir?

Okunma: 632 Yorumlar: 0

Sisleme Nozul Nedir ?

Sisleme nozul, her türlü endüstride ve her türlü amaç için dış mekanların soğutulması için kullanılır. Kamusal alanlarda ve ticari kuruluşlarda ziyaretçilerin konforunu sağlamak için kullanılırlar ve endüstriyel tesislerde ve tarım uygulamalarında da kullanılırlar. Bir soğutma sisteminin en önemli bileşenlerinden biri sisleme nozul. Tüm sisleme sistemleri, bir hatta yerleştirilmiş bir dizi nozul'dan oluşur.

Sisleme Nozul Nasıl Çalışır?

Yüksek basınçlı sisleme pompası bağlandığında, su sisleme nozullardan zorlanır ve dış havaya ulaştıklarında sis zerrecikleri buharlaşır. Bu, sıcaklıkları 10 - 15 dereceye kadar azaltabilir. Sisleme sistemi açık alanda kullanılıyorsa serin bir alan oluşturacaktır. kapalı bir alanda bulunuyorsa, serin bir sis sağlayacaktır ancak nemi de artıracaktır.


Sisleme Nozul Çeşitleri

Sisleme nozulu yüksek basınç, orta basınç, düşük basınç olarak 3 sınıfa ayrılırlar. Düşük basınçlı nozul 5 - 10 bar arasında, orta basınçlı nozul 10 - 30 bar arasında çalışmakta yüksek basınçlı sisleme nozulları ise 30 - 120 bar arasında sıvıyı buhar zerreciklerine parçalayarak püskürtme sağlar.

Sisleme Nozullarını Temizleme Bakım Nasıl Olmalıdır?

Temizlenebilir ve temizlenemez bir diğer adı ile anti dripli yada direk delikli sisleme nozulları vardır. Temizlenebilir nozul, sisleme sistemi tıkalı delikleri kapatan temizleme solüsyonuyla yada sirkeli su ile 5 - 10 dakika arası bekleterek temizlemek kafi olacaktır. Bu nozullar ayrıca, her kapatıldığında damlatma yapmamasını sağlayan özel bir parça ile donatılmıştır (ANTİ DRİP). Temizlenemeyen nozullar yani direk delikli nozulları temizlenemez, bu nedenle genellikle uzun süre dayanmazlar.

Yüksek Basınçlı Sisleme Nozulları Vs. Düşük Basınçlı Sisleme Nozulları

Yüksek basınçlı sisleme nozulları, suyun nozuldan çok küçük bir delikten (tipik olarak .008 ″ veya yaklaşık 200μ veya mikron) düz bir akımda çıkmasını sağlar ve hemen suyu genellikle 1μ ila 17μ (mikron) arasında küçük damlacıklara atomize eden katı bir pimle çarpışır. Darbe memeleri çok pahalı olma eğilimindedir; katı pimin konumunu korumak zordur, bu da performanslarını korumayı zorlaştırır. Genellikle özel uygulamalarda kullanılırlar. 


Sisleme sistemleri 50 yılı aşkın bir süredir kullanılan nozulları en yaygın buğulanma memesidir. Darbe memelerinden çok daha ucuz ve çok daha güvenilirdir. Bununla birlikte, bir darbe memesi kadar tutarlı bir şekilde ince bir damlacık üretemezler. Bu, uygulamaların büyük çoğunluğu için bir sorun değildir, bu nedenle pervane nozulları yaygın olarak kullanılmaktadır. İyi tasarlanmış bir pervane memesi, birkaç mikrondan yaklaşık 50μ'ye kadar damlacıklar üretecek ve damlacıkların çoğunluğu 10μ'den dagişen damlacıklar ve 80 ile 90 derece arasında bir sprey çapı ile 15.2μ'dir. .020 ″ /. 50mm sisleme nozul, tam buharlaşmanın gerekli olmadığı daha büyük damlacıklarla aşırı akış gerektiren uygulamalar için idealdir. Yıkım uygulamalarında en çok dış mekan toz kontrolü için kullanılır. Bu meme herhangi bir basınçta kullanılabilir.

Sisleme Nozul Uçlarındaki Temel Farklılıklar

Pirinç (sarı metal) Sisleme Nozullar

Pirinç, birçok farklı türde sıhhi tesisat armatüründe kullanılır, çünkü dayanıklıdır, korozyona karşı dayanıklıdır ve paslanmayacaktır. Pirinç üzerinde bakır üzerinde görülene benzer hafif bir patina ( toksitlenme ) oluşabilir. Bununla birlikte, prinç mamul bu, toksitlenme eğer gerçekleşirse, krozyona ugraması muhtemeldir.

Pirinç  sisleme nozulları paslanmaz çelik bir eke sahiptir, bu nedenle nozulun içinde hiç korozyon olmaz. Farklı akış hızlarına uyum sağlamak için çeşitli boyutlar sunuyoruz. Prinç sisleme nozullarımız de gereken doğru kapsamı sağlamak için kırkbeşten doksan dereceye kadar farklı püskürtme düzenlerine sahiptir.


Temizlenebilir Nozullar


Standart sisleme nozulları ek olarak, temizlenebilir nozullar da sunuyoruz. Bunlar pirinç veya paslanmaz çelik olarak mevcuttur. Damlama önleyici adaptör içerir ve kurulum için gereken her şeyi sağlar.

Hem standart çark tipi nozullar hem de paslanmaz çelik veya pirinçten temizlenebilir nozullar özel boyutlarda mevcuttur. Tüm sistemler aynı olmadığından ve nozullarımız diğer buğulanma sistemleriyle kullanıldığından, yükseltmeyi kolaylaştırmak için uzantılar, döner bağlantı parçaları ve çok dişli adaptörler de sunuyoruz.


Avrupa Misting sisleme sistemlerimizin her bir bileşenine dikkat ediyoruz. Bu, pompaları, boruları ve sisleme nozullarını sistemlerimizle tamamen entegre olacak şekilde tasarlıyoruz. Ayrıca mevcut sisteminizle soğutma ve nemlendirme için ince, eşit bir sis oluşturmak için de kullanılabilirler.


Endüstriyel, ticari ve konut sisleme sistemleri için doğru sis türlerini sağlamak için birçok farklı nozul seçeneğimiz var. Nozullarımızda sadece dayanıklılık, etkili damlacık boyutu üretimi ve düşük bakım gereksinimleri sağlayan pirinç veya paslanmaz çelik kullanıyoruz.


Avrupa Misting, konut veya ticari, endüstriyel, sisleme sisteminiz için en uygun nozullarla ilgili sorularınızı yanıtlayabilir. Sektördeki 10 yılı aşkın tecrübemizle, sizin için doğru olan sisleme çözümünü bulabiliriz. Daha fazla bilgi için bize ulaşın .


Yorum Yaz